JUBILEUSZOWE "DNI JAPONII" PDF Drukuj Email
Czwartek, 14 Październik 2010 11:19

Początkiem października obchodziliśmy V jubileuszowe Dni Kultury Japońskiej w naszym mieście. Predyspozycje do kultywowania i poznawania zwyczajów tego egzotycznego kraju, w głównym stopniu zawdzięczamy noworudzianinowi, twórcy hymnu Japonii- Franzowi Eckertowi. Przez parę dni w roku, Ośrodek Kultury na południu Polski- zmienia swoje oblicze. Ściany wypełniają kolorowe płótna, z dnia na dzień "rośnie" las drzewek bonsai, a wokół wyeksponowane zostają przedmioty, dotąd oglądane jedynie na filmach.

Tegoroczne świętowanie uroczyście zainaugurował burmistrz miasta Tomasz Kiliński, będący obok Poseł na Sejm RP Moniki Wielichowskiej i Ambasady Japonii w Polsce; honorowym patronem imprezy. Oprócz włodzarza, obecni byli także Andrzej Behan- Przewodniczący Rady Miasta, poszczególni radni, miłośnicy kultury dalekiego wschodu oraz mieszkańcy. Nieobecny podczas obchodów ambasador Japonii Yuichi Kusumoto, przekazał uroczysty list gratulacyjny w którym m.in czytamy:.."Jej związki(Nowa Ruda) z Japonią są wyjątkowe. Bardzo mnie cieszy, że to właśnie tutaj blisko 160 lat temu, urodził się Franz Eckert, autor aranżacji hymnu japońskiego. To wspaniale że mieszkańcy miasta obdarzają moją ojczyznę szczególnym uczuciem, o czym świadczą organizowane corocznie Dni Kultury Japońskiej.(..)Pragnę podziękować Panu burmistrzowi Tomaszowi Kilińskiemu, Panu Dyrektorowi Wojciechowi Kołodziejowi i pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury(...)zaangażowanym w organizację tego przedsięwziecia."

Okrągła rocznica zobowiązywała. Organizator- Miejski Ośrodek Kultury, przygotował między innymi warszaty kaligrafii, origami, a także prezentację kimon. Dużą popularnością cieszyły się warsztaty tańca- BUTOH. Charakterystykę współczesnego tańca pochodzącego z Kinjiki, obejrzeć można było podczas wystawy pn." Mrok, ciało i ruch. Butoh w Muzeum Manggha w obiektywie Andrzeja Janikowskiego".  Podróżnik Bolesław Grabowski, zaprezentowal przedmioty przywiezione z Japonii, opowiadał o ludziach i zwyczajach tam panujących.

O rozwoju tego stosunkowo młodego święta, świadczy tegoroczna ekspansja filmu japońskiego. Począwszy od propozycji dla najmłodszych- bajka "Ruchomy Zamek Hauru", skończywszy na mini-maratonie kina japońskiego, podczas którego wyświetlono oskarowy film "Pożegniania" oraz równie interesujący- "Potwór".  Jak podkreślił dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury - Wojciech Kołodziej.." impreza z roku na rok cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, ale także gości odwiedzających Nową Rudę, specjalnie z tej okazji. Egzotyka wschodu, idealnie współgra z aktualną porą roku i tworzy spójną całość. Co roku staramy się odkrywać, nowe kierunki kultury japońskiej i prezentować je szerokiej publiczności. Już teraz mamy pomysły na kolejne odsłony tego święta- podsumowuje W.Kołodziej

Zmieniony: Czwartek, 14 Październik 2010 11:30