Witamy w Nowej Rudzie

Nowa Ruda TVPierwsza Telewizja Internetowa Pogoda w Nowej Rudzie Pogoda w Polsce

     

JANINA CZUCHNICKA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Czajka   
Poniedziałek, 19 Wrzesień 2011 09:44

W roku 1946 transportem z Syberii wraz z rodzina przybyła do Szczecina. W powojennej Polsce osiedliła się na terenie Dolnego Śląska w Nowej Rudzie. Do szkoły uczęszczała w Dzierżoniowie a po jej ukończeniu podjęła pracę w KWK „Nowa Ruda” jako pracownik administracji. Malarstwem zajęła się w latach 80 tych. W tym okresie zapisała się do Związku Malarzy w Wałbrzychu i do trzyletniej Szkoły Malarskiej pod kierunkiem prof. Halickiego i Wrońskiego, którą ukończyła z wynikiem bardzo dobrym. Należy również do Związku Malarzy we Wrocławiu.

Okres lat osiemdziesiątych był najbardziej twórczy. Powstał wówczas cykl obrazów o tematyce wspomnień z Syberii min. „Zesłańców Syberii”, który do dziś znajduje się w Muzeum Pamięci Narodowej w Warszawie. Obrazy „Katyń”, „Więźniarki na Syberii”, „Obóz” wykorzystane zostały w filmie Jacka Frankowskiego pt. „Martyrologia Leśników. Katyń, Sybir, Kresy”. Dzieła Pani Janiny Czuchnickiej oglądać można w Muzeum w Radomiu w Muzeum Lasów Państwowych w Gołuchowie w Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie oraz w prywatnych zbiorach w kraju i zagranicą.

W 2011 roku Pani Janina Czuchnicka obchodziła 30 lecie swojej pracy artystycznej. Przez cały okres twórczości uczestniczyła w ponad czterdziestu wystawach w kraju i zagranicą. Za udział w konkursach nagradzana była licznymi nagrodami.

Zmieniony: Poniedziałek, 19 Wrzesień 2011 09:53
 
Copyright 2005 - 2009 UM Nowa Ruda
Optymalizacja dla Firefox, rozdzielczosc 1024 x 768, kolorystyka 32 bity