Witamy w Nowej Rudzie

Nowa Ruda TVPierwsza Telewizja Internetowa Pogoda w Nowej Rudzie Pogoda w Polsce

     

Henryk Borkowski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Czajka   
Czwartek, 06 Październik 2011 09:12

Dzieciństwo spędził w Nowym Mieście. Do 1939 r. uczył się w polskiej szkole podstawowej, którą ukończył już jako szkołę niemiecką. Praktyczną naukę zawodu w zakresie liternictwa podjął w szkole w Brodnicy. W latach 1945-47 uczył się w Gimnazjum w Nowym Mieście w Iławie i tam zdał maturę.

Kolejny etap nauki to Szkoła Plastyczna we Wrocławiu -pracownia prof. Eugeniusza Gepperta, następnie Warszawskie ASP - pracownia prof. Jana Cybisa. Za poglądy polityczne został usunięty z uczelni i skierowany do wojska w Zambrowie(byłe woj. białostockie). Przeniesiony do Warszawy, gdze wykorzystując umiejętności plastyczne został dekoratorem i scenografem w teatrze przy ul. Szwedzkiej oraz przy Wojskowym Zespole Pieśni i Tańca. W jednostce wojskowej w Lublinie pełnił rolę dekoratora i scenografa w Operetce Lubelskiej.

Po wojsku pracował jako scenograf w teatrach: im. Jaracza w Olsztynie oraz Ziemi Pomorskiej w Bydgoszczy.

Do Nowej Rudy przyjechał w 1965 roku. Pracował jako dekorator w wielu noworudzkich zakładach. Otworzył własną pracownię dekoratorską. Malował obrazy przedstawiające zakątki Nowej Rudy, krajobrazy, martwą naturę a najchętniej kwiaty. Wielokrotnie wystawiał swoje prace m.in w Olsztynie, Łodzi, Broumovie i Nowej Rudzie.

Prace Pana Henryka znajdują się w prywatnych zbiorach mieszkańców naszego miasta m.in Pań Szostakiewicz, Jana Saula, Alfreda Balawajdra, a także w wielu państwach Europy, Japonii, Australii i Stanów Zjednoczonych.

Pokaźny zbiór posiada Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie. Był człowiekiem bardzo aktywnym artystycznie do końca swoich dni. Zmarł 22 czerwca 2011 roku.

Zmieniony: Czwartek, 06 Październik 2011 09:18
 
Copyright 2005 - 2009 UM Nowa Ruda
Optymalizacja dla Firefox, rozdzielczosc 1024 x 768, kolorystyka 32 bity