JAN PODGÓRSKI PDF Drukuj Email
Czwartek, 28 Czerwiec 2012 11:58

Pan Jan Podgórski po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Henrykowie Lubańskim kontynuował edukację kolejno, w noworudzkiej Zasadniczej Szkole Górniczej i w miejscowym Technikum Górniczym, a później w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera górnika. Karierę zawodową rozpoczął w Kopalni Węgla Kamiennego „Nowa Ruda”, przechodząc przez wszystkie szczeble w strukturze organizacyjnej zakładu wydobywczego - od ładowacza do głównego inżyniera górniczego. Angażował się również w działalność Koła Terenowego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Nowej Rudzie - niezłomnego krzewiciela tradycji górniczej, które działa prężnie do dziś - pomimo likwidacji kopalni - pod doświadczonym okiem Prezesa Jana Podgórskiego. A on sam zauważa, że powinnością SITG jest pielęgnowanie górniczej legendy zrodzonej w Nowej Rudzie, ochranianie jej przez pamięć dla jej bohaterów i z obowiązku wobec obecnych i przyszłych pokoleń.

Pan Jan Podgórski łączy obecnie tę pasję z pracą zawodową, na stanowisku kierownika robót górniczych w kamieniołomie Magnezyty w Grochowej - jedynym w kraju zakładzie wydobywającym ten surowiec.

Pan Jan Podgórski poświęcił się z pasją pielęgnowaniu tradycji górniczej, którą doceniają nie tylko goście corocznego wydarzenia barbórkowego zwanego Karczmą Piwną, docierający do Nowej Rudy z najdalszych zakątków kraju, czy uczestnicy Dni Nowej Rudy lub Gminnych Dożynek, ale również lokalni samorządowcy wspierający górnicze inicjatywy kulturowe, bo zauważają w tym zjawisku szansę dla promocji miasta. Wykorzystując produkty górniczego dziedzictwa kreuje się atrakcyjny wizerunek miejscowości, trafiając do coraz szerszych kręgów odbiorców, nie tylko tych o nastawieniu turystycznym, edukacyjnym, ale także biznesowym. Tak więc tradycja górnicza stanowi dobro naszego miasta, a jej opiekun wspierany przez rosnącą grupę przyjaciół i sympatyków, na stałe wpisał się w jego historię.

Zmieniony: Czwartek, 28 Czerwiec 2012 12:05