STANISŁAW WÓJCIK PDF Drukuj Email
Środa, 12 Wrzesień 2012 08:30

Stanisław Wójcik uczęszczał do szkoły średniej w Szczekocinach, a od 1949 r. do liceum ogólnokształcącego w Kamiennej Górze, które ukończył w 1951 r. W tym samym roku rozpoczął studia na wydziale lekarskim Uniwersytetu im. Karola w Pradze, które ukończył na wydziale lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Po uzyskaniu dyplomu lekarza, 1 października 1957 r. rozpoczął pracę zawodową w Szpitalu w Nowej Rudzie; jako asystent na Oddziale Wewnętrznym. Od czerwca 1960 roku - ordynator Oddziału Wewnętrznego, liczącego wówczas 95 łóżek. W lecznictwie otwartym pełnił funkcję kierownika Przychodni Powiatowej w Nowej Rudzie i kierownika Przychodni Rejonowej PKP.

Cały czas podnosząc kwalifikacje, uzyskał specjalizację z chorób wewnętrznych, w tym II stopień w 1967 r. Odznaczony w 1976 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi za akcję ratowniczą w Kopalni Nowa Ruda. Za dotychczasową pracę uzyskał odznaczenie Złoty Krzyż Zasługi(1984 r.). Po likwidacji SP ZOZ Nowa Ruda, od 1 lipca 2007 r. pracownik SP ZOZ w Kłodzku. Od 1 kwietnia 2001 na emeryturze, kontynuując pracę jako lekarz ZOL Nowa Ruda Szpitala Powiatowego w Kłodzku. Żonaty od 1956 r. , dwoje dzieci.

Lekarz medycyny Stanisław Wójcik jest wzorem godnym naśladowania dla młodych lekarzy. Jego cała praca zawodowa była poświęcona ratowaniu zdrowia i życia mieszkańców Nowej Rudy i okolic. Miało to szczególny wygląd w czasie pożaru Szpitala w Nowej Rudzie. Oprócz pracy zawodowej przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Oddział w Nowej Rudzie, konsolidując w ten sposób środowisko lekarskie i przekazując młodemu pokoleniu jak w sposób wrażliwy na cierpienie chorego opiekować się nim, leczyć go i być jego przyjacielem. W czasie swojej pracy zawodowej wychował w ten sposób kilka pokoleń lekarzy, którzy pod jego kierunkiem kształcili się, zdobywali doświadczenie zawodowe i mogli pełnić samodzielne funkcje lekarskie. Ogromna wrażliwość na ludzkie cierpienie powoduje że Stanisław Wójcik, mimo że jest na emeryturze, dalej czynnie udziela się na szczególnie trudnym oddziale długoterminowej opieki lekarskiej u ludzi nieuleczalnie chorych

Zmieniony: Środa, 12 Wrzesień 2012 08:40