ORKIESTRA GÓRNICZA PDF Drukuj Email
Środa, 02 Styczeń 2013 12:22

Orkiestra Górnicza powstała w 1946 roku. Na początku orkiestrę tworzyło 30-stu a w latach późniejszych 50-ciu niemiecko-polskich muzyków. Przez 66 lat, doskonaliła swoje umiejętności, pod przewodnictwem 4 kapelmistrzów w tym obecnego, wybranego w 1972 roku – Jana Wolana. Po likwidacji kopalni w 2000 roku Orkiestra przeszła pod Związek Zawodowy Górników w Polsce przy wsparciu Urzędu Miasta Nowa Ruda ( dofinansowanie roczne) , a od 2008 roku działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie.

DSC 4307

Orkiestra Górnicza pod batutą Jana Wolna, nie tylko nadaje ton najważniejszym wydarzeniom w mieście ale przede wszystkim, nieustannie kultywuje tradycje górnicze Nowej Rudy. Nieodłączną składową; cieszącej się ogromną popularnoscią Karczmy Piwnej, jest właśnie orkiestra. Goście z regionu ale także z całego Kraju, doceniają oryginalność noworudzkich muzyków. W skład zespołu wchodzą całe pokolenia osób mniej lub bardziej związanych z górnictwem. Orkiestra uświetnia różne wydarzenia kulturalno-społeczne, jak chociażby Barbórka, Dni Miasta czy Święto Plonów (Dożynki).W skład orkiestry wchodzi trębacz, który podczas wyjątkowych uroczystości, odgrywa hejnał miasta z wieży ratusza. Muzycy starają się regularnie uczestniczyć w przegladach kapel górniczych. Lokalni samorządowcy wspierają górnicze inicjatywy kulturowe, bo zauważają w tym zjawisku szansę dla promocji miasta. Wykorzystując produkty górniczego dziedzictwa kreuje się atrakcyjny wizerunek miejscowości, trafiając do coraz szerszych kręgów odbiorców, nie tylko tych o nastawieniu turystycznym, edukacyjnym, ale także biznesowym. Tak więc tradycja górnicza stanowi dobro naszego miasta a Orkiestra na stałe wpisała się w krajobraz oraz historię Nowej Rudy.