Witamy w Nowej Rudzie

Nowa Ruda TVPierwsza Telewizja Internetowa Pogoda w Nowej Rudzie Pogoda w Polsce

     

TANIEC W BASENIE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Czajka   
Wtorek, 22 Styczeń 2013 08:05

Pływanie synchroniczne, to jedna z niewielu dyscyplin uprawianych wyłącznie przez kobiety. Od 1984 roku jest konkurencją olimpijską, w której rywalizują soliści, duety, zespoły (8 osób) oraz kombinacje( 10 zawodniczek). W minionym tygodniu 13- osobowa grupa reprezentująca klub AKWAWIT z Leszna, trenowała w obiektach sportowych przy Kłodzkiej 16. Na zakończnie zgrupowania, odbył się pokaz przygotowany przez sportowców z Leszna. Publiczność zgromadzona na pływalni, mogła podziwiać m.in jeden z najlepszych duetów w Polsce - Zuzanna Frydrych i Roberta Klecz.
O specyfice tej "egzotycznej" dyscypliny, treningach oraz najbliższych planach, rozmawiam z trenerami - Matryną Zielińską oraz Agnieszką Wiatrowską.

DSC 4917

 

- Kiedy najlepiej zacząć trenować pływanie synchroniczne?

Optymalny wiek to ok. 6 lat. Jeżeli dziecko zacznie uczęszczać na treningi do 10 roku życia, jest szansa na ewentualne sukcesy w przyszłości.

- Jak wygląda trening?

Treningi są ogólno-rozwojowe z naciskiem na gimanstykę ciała. Początek to zawsze rozciąganie (szpagaty, gięcia, mostki). Następnie dziewczyny "płyną rozgrzewkę" dla wyrobienia wytrzymałości. Póżniej to już technika i programy dowolne. Do tego dochodzą zajęcia na sali, gdzie tańczymy, mamy zajęcia gimnastyczne, balet i akrobatykę.

- Frekfencja?

Stale przychodzą nowe osoby zaintresowane PS, nie narzekamy. Podobnie jest w innych większych miastach Polski.

- Są jakieś szczególne wymagania?

Najlepiej kiedy zawodniczka jest szczupła, ma długie nogi, posiada wrodzone poczucie rytmu, gibkość.

- Jak wygląda przygotowanie do startu?

Poza aspektem czysto sportowym, duży nacisk kładziemy na prezencję. Wodoodporny makijaż oraz odpowiednie substancje podtrzymujące ułożenie włosów, pomagają uzyskać jak najlepsze noty.

- Na co zwracają uwagę sędziowie?

Zawodniczki otrzymują zawsze 2 noty. Pierwsza przyznawana jest za wartość techniczną programu czyli za stopień trudności, synchronizację i wykonanie. Druga to tzw. wrażenie artystyczne, tj. dobór choreografii do muzyki, makijaż, strój. Oba wyniki dają nam ocenę występu.

- Kto wiedzie prym w światowym pływaniu w rytm muzyki?

Zdecydowanie Rosja. Jak na razie są niedoścignieni.

- Po obozie przygotowawczym w Nowej Rudzie, jakie są Państwa najbliższe plany startowe?

Z mniejszych zawodów to przede wszystkim Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodziczek oraz Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Prestiżowym wyzwaniem w którym weźmiemy udział będzie Międzynarodowy Meeting SYNCHRO POZNAŃ CUP w dniach 22-23 lutego.

- Dziękuję za rozmowę i życzę udanych startów.

Dziekujemy.

fragment występu: AKWAWIT Leszno

DSC 4940

DSC 4954

Frydrych-Klecz

DSC 4959

DSC 4974

 

TimeOut

Zmieniony: Wtorek, 22 Styczeń 2013 08:24
 
Copyright 2005 - 2009 UM Nowa Ruda
Optymalizacja dla Firefox, rozdzielczosc 1024 x 768, kolorystyka 32 bity