WIDOKI NA PRZYSZŁOŚĆ. PDF Drukuj Email
Wtorek, 02 Lipiec 2013 07:28

"Miejsce pełne widoków w Euroregionie Glacensis" to nazwa polsko-czeskiego projektu, w ramach którego wieża na Górze św. Anny - odzyska pierwotną, turystyczno-widokową funkcję. W minionych latach obiekt użytkowany był jako przekaźnik dla zamontowanych anten radiowo-telewizyjnych. Koniec czerwca br. to ostateczny termin, po którym odbiorniki przeniesione zostaną na górę Krępiec.

wizualizacja wieża

Gmina Miejska Nowa Ruda poczyniła szereg działań mających na celu rewitalizację turystyczną tego ważnego dla noworudzian miejsca- mówi Tomasz Kiliński. Po wielu latach starań podpisaliśmy akt darowizny, na mocy którego Starostwo Powiatowe w Kłodzku, nieodpłatnie przekazało nam zabytkową wieżę. Główną koncepcją zagospodarowania obiektu jest, przywrócenie formy turystyczno-rekreacyjnej. W minionych latach położyliśmy nową drogę prowadzącą na szczyt wraz z miejscami parkingowymi. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż uchwalony jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, dotyczący możliwości rozbudowy infrastruktury niezbędnej do uprawiania sportów zimowych oraz bazy gastronomiczno – noclegowej. Zdajemy sobię sprawę, że jesteśmy na początku tej wędrówki, jednakże każda podróż, nawet ta najdłuższa, zaczyna się od pierwszych kroków - podsumowuje burmistrz Tomasz Kiliński..

Pierwsze prace remontowe, ruszą w drugiej połowie bieżącego roku. Harmonogram inwestycji przewiduje: renowację ścian, schodów, dachu, tarasu widokowego, balustrad oraz budowę infrastruktury towarzyszącej (wiaty, ławki). Ponadto planowane jest "udrożnienie" szlaku łączącego dwie wieże (Nowa Ruda - Słupiec). Łączną wartość zadania, oszacowano na kwotę - 660 tys. złotych.

Tzw. "Anna" to przez lata miejsce spotkań religijnych ale także jeden z punktów życia kulturalnego miasta - przekonuje historyk-przewodnik Andrzej Behan. Poza malowniczo położonym punktem widokowym, Góra św. Anny to miejsce gdzie kultywowano miejskie tradycje górnicze, jak chociażby "Barbórka". Można powiedzieć że spotkania na "górze" łączyły noworudzian poprzez kult religijny, któremu zdecydowanie towarzyszył aspekt turystyczny.

Najbardziej znana góra w mieście, przyciąga coraz większe grupy turystów. Pomimo, iż na chwilę obecną obiekt jest zamknięty, widać spore zainteresowanie tym miejscem- mówi Elżbieta Bisikiewicz; kierownik Informacji Turystycznej. Zabytkowe schronisko, szlak turystyczny, wieża, kościółek a także infrastruktura turystyki aktywnej - to atuty tego miejsca, które zdecydowanie wzrosną po udostępnieniu wieży.

Pierwsi turyści wejdą na wieżę we wrześniu przyszłego roku.

Parking

Nowa nawierzchnia