Zabytki PDF Drukuj Email
Niedziela, 25 Czerwiec 2006 00:23
Zabytki

Wprawne oko turysty dostrzeże z pewnością najważniejsze zabytki architektoniczne Nowej Rudy, świadczące o jej bogatej historii. Należą do nich m.in.:

Ratusz w Nowej Rudzie - z II poł. XIX wieku

Pierwszy ratusz pośrodku prostokątnego, pochyłego rynku - jako budowlę drewnianą na kamiennych fundamentach - wzniesiono w 1445 roku. W 1525 roku został on zmodernizowany, a w 1577 roku postawiono nowy - wzbogacony w 1595 roku o kramy chlebowe i mięsne. Obecny, trzeci ratusz został zbudowany w 1884 roku (po wielkim pożarze) w stylu biedermeier. W okresie 1892-1894 powiększono go poprzez podniesienie dachu oraz ozdobiono (portal, wykusze i okienne szczyty). W północno-zachodnim narożniku budynku postawiona została fontanna z barokową figurą Św. Floriana (1756 r.).

images/zabytki/ratusz/01.jpgimages/zabytki/ratusz/02.jpgimages/zabytki/ratusz/03.jpgimages/zabytki/ratusz/04.jpgimages/zabytki/ratusz/1.JPG
images/zabytki/ratusz/2.JPGimages/zabytki/ratusz/3.JPGimages/zabytki/ratusz/4.JPGimages/zabytki/ratusz/5.JPGimages/zabytki/ratusz/6.JPG

Zamek Stillfriedów

XVI-wieczny zamek – dawna rezydencja baronów von Stillfried – kilkukrotnie przebudowywany, w tym gruntownie w latach 1700-1730 prawdopodobnie wg projektu znanego włoskiego architekta Andrea Carove. Okazały czteroskrzydłowy budynek z wewnętrznym dziedzińcem i pięcioosiowym portykiem zwieńczonym balustradą wznosi się na krawędzi skarpy tzw. górnego miasta i od strony południowo-zachodniej zamyka, wraz z dawnym placem przedzamcza, noworudzki rynek.

images/zabytki/palac_stillfriedow/1.jpgimimages/zabytki/palac_stillfriedow/2.JPGimages/zabytki/palac_stillfriedow/3.JPGimages/zabytki/palac_stillfriedow/4.JPG

Wiadukt kolejowy

Potężna metalowa konstrukcja wiaduktu, wspartego na kamiennych filarach, wznosi się nad doliną Woliborki. Jest to najwyższy (ok. 40 m.) wiadukt kolejowy na trasie Wałbrzych-Kłodzko, często podziwiany przez miłośników kolei. Został poprowadzony po łuku, co w XIX wieku było posunięciem nowatorskim. Z racji tego podróż pociągiem na tej trasie stanowi niebywałą atrakcję dodając jeszcze wrażenia podczas przejazdu przez trzy tunele, z których najdłuższy (około 2,5km) znajduje się przed samym Wałbrzychem.

images/zabytki/czarny_most/1.JPGimages/zabytki/czarny_most/2.jpgimages/zabytki/czarny_most/3.JPGimages/zabytki/czarny_most/4.JPGimages/zabytki/czarny_most/5.jpg

Pomnik św. Jana Chrzciciela

Pomnik z brązu, wykonany w 1909 r., przedstawiający scenę chrztu Chrystusa przez św. Jana Chrzciciela. Okalająca pomnik fontanna została wykuta ze strzelińskiego granitu. Pomnik usytuowany jest w Nowej Rudzie przed frontem ratusza

images/zabytki/jan_chrzciciel/1.JPGimages/zabytki/jan_chrzciciel/2.JPGimages/zabytki/jan_chrzciciel/3.JPGimages/zabytki/jan_chrzciciel/4.jpgimages/zabytki/jan_chrzciciel/5.jpg

Kamienne mosty na dawnym trakcie do rynku

Ponad 500 metrów dzisiejszej ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczynającej się na dolnym krańcu rynku, obok fasady wejściowej zamku, poprowadzone jest starym traktem (zbudowanym po części na podbudowie dawnym murów obronnych miasta) i spiętym kamiennymi mostami. Pierwszy – ponad ulicą Podjazdową – wzniesiono w roku 1626, drugi – nad ul. Cichą oraz potokiem Woliborki – zbudowano prawdopodobnie także w wieku XVII.

news_now/images/zabytki/mosty/most1.JPGnews_now/images/zabytki/mosty/most2.JPG

Pomniki św. Jana Nepomucena

Czeski patron tonących i spowiedników doczekał się kilku pomników w Nowej Rudzie. Najstarszy z nich, datowany na 1706 rok, umiejscowiono przy moście na Włodzicy, u wylotu ul. Cmentarnej. Jest on jednym z najstarszych przedstawień świętego na Ziemi Kłodzkiej. Również przy moście u ujścia Woliborki do Włodzicy, na Placu Grunwaldzkim stoi inny pomnik św. Nepomucena z 1752 r.

images/zabytki/nepomucen/1.jpgimages/zabytki/nepomucen/2.jpg

Domki tkaczy-płócienników nad Włodzicą

Znajdują się przy ul. Nadrzecznej, przykrywając swymi sklepionymi podcieniami obecny ciąg pieszy. Datowane na przełom XVII i XVII weku. Pierwotnie drewniane, przebudowane z końcem XIX wieku, nadają miastu niekłamanego uroku.

images/zabytki/domki_tkaczy/1.jpgimages/zabytki/domki_tkaczy/2.JPG
Zmieniony: Piątek, 20 Luty 2009 10:04