Atrakcje turystyczne PDF Drukuj Email
Środa, 28 Styczeń 2009 14:00

Muzeum Górnictwa Podziemnego.

Muzeum oferuje prezentację bogatej 500-letniej tradycji górnictwa węglowego w Nowej Rudzie. Udostępnione podziemne wyrobiska dł. 700 m, wydzielone są ze zlikwidowanej kopalni. Przy zachowaniu ich pierwotnego charakteru przedstawione są procesy produkcyjne kopalni. Wielką atrakcją jest przejazd pociągiem górniczym w sztolni „Lech”.

Pełna oferta dostępna jest na stronie internetowej Muzeum Górnictwa pod poniższym adresem:

Oferta - Muzeum Górnictwa

Centrum Turystyczno-Sportowe

Do dyspozycji gości udostępniony jest hotel oraz basen sportowy 25 m, basen rekreacyjny, zjeżdżalnia 60 m, bicze wodne, gejzery, masaże, hala sportowa. Dodatkowo są tu: sauna, solarium, salon fryzjerski, gabinet modelowania sylwetki. Centrum jest organizatorem wielu imprez sportowych, kulturalnych, konkursów.

Możliwość uprawiania turystyki rowerowej

W Nowej Rudzie dużą popularnością cieszy się kolarstwo szosowe oraz górskie (MTB). Przez miasto przebiegają trasy rowerowe obejmujące swoim zasięgiem miasta i wsie Gór Sowich. Istnieje koncepcja ich połączenia z trasami przebiegającymi przez gminy po polskiej oraz czeskiej stronie Euroregionu Glacensis.

Nartostrady

„Bester-Ski” w Górach Sowich – 300 m długości, nachylenie stoku 14 stopni, wyciąg oświetlony. „Sokół” w Górach Sowich – lokalizacja: Sokolec k. Ośrodka turystycznego „Orzeł”, 600 m długości, nachylenie stoku 20-40 stopni. „Sokół” w Górach Sowich – lokalizacja: Sokolec k. Ośrodka turystycznego „Orzeł”, 500 m długości, nachylenie stoku 20-30 stopni.

Możliwość uprawiania jazdy konnej

Nowa Ruda jest coraz częściej odwiedzana przez miłośników jazdy konnej. Turystom oferuje się naukę jazdy w stylu west, hipoterapię, przejażdżki bryczką, kuligi z ogniskiem, organizację festynów oraz imprez okolicznościowych. Dla bardziej zaawansowanych przygotowano ofertę uczestnictwa w rajdach trasą Sudeckiego Szlaku Konnego liczącego ok. 360 km.

Ośrodek jazdy konnej oferuje wypoczynek i rekreację od lonżowania poprzez jazdę grupową w parkurze, na rajdach konnych górskich kończąc. Dla dzieci proponuje jazdę na kucach. Dodatkową atrakcją jest niewielkie ZOO oraz możliwość lokalnych jazd bryczkami po okolicach.

Znakomite warunki do uprawiania rekreacji lotniczej w dziedzinie: paralotniarstwa, lotniarstwa oraz szybownictwa w okolicach Góry Żmij w Jugowie.

Park Krajobrazowy Gór Sowich

Utworzony w 1991 r. Park obejmuje środkową część Gór Sowich z główną kulminacją – Wielką Sową (1015 m n.p.m.). Największą atrakcją turystyczną jest murowana wieża widokowa na Wielkiej Sowie, z której roztacza się niezwykła panorama większości pasm górskich Sudetów.

Rezerwat Przyrody „Szczeliniec Wielki”

Rezerwat krajobrazowy na obszarze 50 ha obejmujący całą wierzchowinę najwyższego szczytu Gór Stołowych – Szczelińca Wielkiego (919 m n.p.m.). Rezerwat stanowią ogromne labirynty skalne złożone ze skałek stojących na kilku poziomach o różnorodnych, osobliwych kształtach. Pomiędzy skałami ciągną się głębokie, rozgałęzione szczeliny. Na krawędziach masywu dwa punkty (tarasy) widokowe.

Bazylika p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach

Fasada budowli utrzymana jest w stylu późnego renesansu, wyposażenie wnętrza – barokowe. Na szczególną uwagę zasługują ołtarz główny oraz ambona. Bazylika od wielu stuleci jest miejscem pielgrzymek wiernych z całego świata.

Zalew Radkowski

Malowniczo położony Zalew Radkowski pełni funkcje rekreacyjne (kajaki, rowery wodne, basen otwarty). Jest bazą wyjściową dla szlaków turystycznych prowadzących do Parku Narodowego Gór Stołowych.

Centrum Muzealno-Turystyczne „Olbrzym” – kompleks „Włodarz”

Unikalny ośrodek muzealny prezentuje dawny, historyczny sprzęt i pojazdy techniki wojennej z profesjonalną obsługą przewodnicką. Dla amatorów sportów ekstremalnych organizowane są wyprawy penetrujące niezbadane wyrobiska podziemne: chodnikowe i komorowe, w czterech rozległych sztolniach w podziemiach góry „Włodarz” (811 m n.p.m.) w Górach Sowich.

Pogranicze polsko-czeskie

Położenie Nowej Rudy w pobliżu granicy z Republiką Czeską sprawia, iż turyści odwiedzający miasto mają okazję poznać również atrakcyjne miejsca w pobliskich miastach czeskich. Na uwagę zasługują Broumov (miasto partnerskie Nowej Rudy) oraz Skalne Miasto w Adrspachu (Sudety Czeskie).

Zmieniony: Środa, 28 Styczeń 2009 13:01