Witamy w Nowej Rudzie

Nowa Ruda TVPierwsza Telewizja Internetowa Pogoda w Nowej Rudzie Pogoda w Polsce

     

Miasta partnerskie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 25 Czerwiec 2006 00:46
Spis treści
Miasta partnerskie
Castrop-Rauxel
Wallers-Arenberg
Wszystkie strony

BROUMOV

 Miasto, położone w Republice Czeskiej, w samym środku kotliny śródgórskiej pomiędzy Broumovskimi Ścianami a Górami Jaworowymi (po polskiej stronie Góry Kamienne). Przepływa przez nie rzeka Ścinawka (Stenava). Liczy około 8 tys. mieszkańców. Przez miasto przebiega linia kolejowa Otovice – Mezimesti ( po polskiej stronie na odcinku Tłumaczów – Ścinawka Średnia nieczynna). W mieście znajduje się także dworzec autobusowy, z którego można bezpośrednio dojechać m. in. do Pragi.

Zarys dziejów miasta.

Dzieje Broumova związane są bezpośrednio z pojawieniem się w tej okolicy zakonników benedyktyńskich, którzy na Ziemię Broumovską przybyli z praskiego klasztoru na Brzevnowie w 1213 r. na mocy decyzji króla Czech Przemysła Ottokara I. Dlatego też dzięki zakonnikom rozpoczęła się faktyczna kolonizacja obszaru. Mimo wcześniejszych starań zakonników dopiero w 1258 r. benedyktyni uzyskali zezwolenie na budowę kościoła p.w. św. Piotra i Pawła. O powstaniu benedyktyńskiego probostwa możemy mówić dopiero po 1300 r. Wtedy to wybudowano w stylu gotyckim pierwszy klasztorny kościół p. w. św. Wojciecha.
Miasto ucierpiało w czasie wojen husyckich oraz wojny 30 – letniej. Dopiero po jej zakończeniu nastąpił rozwój klasztoru i miasta. Główny wpływ na to mieli dwaj opaci: Tomasz Sartorius (1663 – 1700) oraz Otmar Zinke (1700 – 1738). Za Sartoriusa przebudowano na styl barokowy kościół klasztorny, co było zasługą włoskiego budowniczego M. Alli. Opat Zinke sprowadził do Broumova z Pragi znaną wówczas rodzinę Krzysztofa i Kiliana Ignaza Dientzenhoferów, którzy przebudowali klasztor a na Ziemi Broumovskiej wznieśli wiele ciekawych pod względem architektonicznym kościołów.
Od początku istnienia klasztoru zaczęła w nim funkcjonować znana szkoła, w której kształcił się m.in. późniejszy arcybiskup praski Arnost z Pardubic.
W międzyczasie trwała na Ziemi Broumovskiej intensywna kolonizacja niemiecka, w wyniku której tzw. Niemcy sudeccy  zasiedlili obszar Gór Jaworowych oraz zaczęli zdobywać coraz większą pozycję w mieście i jednocześnie klasztorze. Miało to wpływ na decyzje konferencji monachijskiej w 1938 r., w wyniku której Ziemia Broumovska została włączona do III Rzeszy. Miało to wpływ na dalsze losy miasta, klasztoru oraz szkoły klasztornej, która została podporządkowana nazistom.
Po II wojnie światowej Broumov powrócił do Czech a zakonnicy niemieccy opuścili klasztor. Na ich miejsce na krótki okres czasu przybyli czescy benedyktyni z USA, którzy byli w nim tylko do 1948 r. W 1950 r. w klasztorze utworzono tzw. klasztor koncentracyjny, w którym przebywali pod kontrola władz państwowych czescy księża i zakonnicy. Pracowali w rolnictwie oraz okolicznych fabrykach. Do 1990 r. w klasztorze pozostały siostry dominikanki, które wypiekały hostie dla czeskich i morawskich parafii.
Miasto rozwijało się głównie dzięki włókiennictwu oraz browarnictwu. Do czasów dzisiejszych funkcjonują zakłady włókiennicze „Veba” a w sąsiedniej wsi Olivetin znajduje się browar, którego początki sięgają 1348 r. Produkowane jest w nim znane piwo „Opat”.

Obecnie Broumov jest najbliżej położonym miastem Nowej Rudy (14 km). Porozumienie partnerskie podpisano w Nowej Rudzie 16 grudnia 1992 r., co było owocem wcześniejszej współpracy zwłaszcza przy organizowaniu Polsko – Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Porozumienie to ratyfikowano w Brumovie 28 stycznia 1993 r. 

Zabytki.

klasztor -  pierwotny wzniesiony w XIV w. pod wezwaniem św. Wacława, następnie przebudowany w 1665 r. Jego główna przebudowa miała miejsce w latach  1727 – 1733 i była dziełem Kiliana Ignatza Dientzenhofera. W klasztorze na uwagę zasługuje biblioteka założona w 1792 r. przez opata J. Chmela, w której znajduje się wiele cennych ksiąg (wiele zostało zniszczonych przez na pocz. lat 50 – tych), z  XVI – wiecznym globusem bez zaznaczonej Australii  ( jeszcze wówczas nieznana). Ciekawy jest refektarz, w którym znajduje się jedyna w europie Środkowej kopia całunu turyńskiego.
Kościół klasztorny p. w. św. Wojciecha -  pierwotnie gotycki, po pożarze odbudowany i przebudowany w latach 1684 – 1694 przez włoskiego architekta M. Allii. Wewnątrz interesujący ołtarz główny z obrazem malarza Lhote, przedstawiającym patrona kościoła. Na sklepieniu nawy głównej freski przedstawiające żywot św. Wojciecha. Liczne ołtarze boczne z obrazami V. V. Reinera. W zakrystii fresk autorstwa A. Schefflera.
Kościół p. w. św. Piotra i Pawła – wzniesiony w stylu gotyckim pod koniec XIII w., przebudowany na barok w latach 1679 – 1682., w ołtarzu głównym figurka Madonny z II poł. XIV w.
Kościół św. Wacława – barokowy, wzniesiony  w miejscu dawnego kościoła luterańskiego w 1676 r. przez Kiliana Dientzenhofera,
Kościół cmentarny  p.w. NMP – wzniesiony w II poł. XIII w., przebudowany po 1450 r, jest jednym z nielicznych zachowanych kościołów drewnianych w północnych Czechach,
Kolumna maryjna – wzniesiona na broumovskim rynku w 1706 r przez braci Brokoffów. Na szczycie znajduje się kopia gotyckiej figurki Maryi z Dzieciątkiem z kościoła klasztornego. Wokół kolumny święci związani z zakonem benedyktynów i kościołem katolickim w Czechach.

http://www.broumov-mesto.czZmieniony: Piątek, 05 Luty 2010 09:51
 
Copyright 2005 - 2009 UM Nowa Ruda
Optymalizacja dla Firefox, rozdzielczosc 1024 x 768, kolorystyka 32 bity