Witamy w Nowej Rudzie

Nowa Ruda TVPierwsza Telewizja Internetowa Pogoda w Nowej Rudzie Pogoda w Polsce

     

Nagrody i wyróżnienia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 26 Styczeń 2009 06:55
Nagrody i wyróżnienia
 
 
 
RANKING RZECZPOSPOLITEJ 2006

Kolejny raz Nowa Ruda została wyróżniona drugim miejscem na Dolnym Śląsku w rankingu gmin dotyczącym dotacji z Funduszy UE na koniec 2006 roku w dofinansowaniu na jednego mieszkańca.
Tym razem ranking przeprowadziła Rzeczpospolita. 29 maja br. w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu odbyła się debata gospodarcza z udziałem Andrzeja Łosia Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Pawła Jabłońskiego, zastępcy red. naczelnego "Rz", prof. Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową., Moniki Niewinowskiej z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz zaproszonymi przedstawicielami wyróżnionych gmin, przedsiębiorcami i naukowcami. Zastanawiano się nad tym, co sprawia, że region Dolnego Śląska rozwija się nie tylko najszybciej w Polsce, ale znacznie szybciej od pozostałych i w którym kierunku będzie się nadal rozwijać. Stwierdzono, że szanse rozwoju gospodarczego dla najbiedniejszych, peryferyjnych gmin nie są wyłącznie teoretyczne. Dowodem na to jest Gmina Krośnice /I miejsce / i Miasto Nowa Ruda.
Tomasz Kiliński, Burmistrz Nowej Rudy, komentując to kolejne ważne wyróżnienie, jest przekonany, że kolejnym, dobrym posunięciem gospodarczym po kanalizacji miasta, NPP, budowie obwodnicy, będzie realizacja rewitalizacji i zagospodarowanie Góry św. Anny, które to zmienią wizerunek miasta i przyczynią się do jego dalszego rozwoju.
 
 
 
 
 
 
 
RANKING GAZETY PRAWNEJ ZA ROK 2006

II miejsce dla Nowej Rudy w rankingu "Europejska Gmina - Europejskie Miasto" dotyczącym dofinansowania z Unii Europejskiej w tysiącach złotych na jednego mieszkańca w województwie dolnośląskim.
Ranking przeprowadziła Gazeta Prawna wspólnie z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Deloitte.
Ranking powstał na podstawie zbieranych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego informacji o wartości umów o dofinansowanie podpisanych z UE przez administrację rządową, instytucje samorządowe, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorstwa. Dokumentacja obejmowała stan na koniec czerwca 2006 roku. Decydująca o kolejności punktacja była sumą ważoną trzech mierników: wartości umów w relacji do liczby mieszkańców, wartości przeciętnego projektu unijnego oraz liczby projektów przypadających na 1 tys. mieszkańców miasta lub gminy. Preferowana była wielkość projektów. Zastosowana punktacja była wspólna dla całego kraju.
Potrafiliśmy udowodnić, że Nowa Ruda wcale nie musi być prowincją w naszym województwie. Mimo tego, że województwu dolnośląskiemu nadal brakuje do najbogatszego regionu, jakim jest Mazowsze, to dystans ten wciąż maleje. Widać to po skali wykorzystywania środków unijnych przez miasta Dolnego Śląska. Realizują one najwięcej projektów ze środków regionalnych i Programu Spójności. Wśród nich znalazła się Nowa Ruda. To bardzo dobry sygnał dla przyszłych, potencjalnych inwestorów w naszym mieście. Udowodniliśmy, że potrafimy umiejętnie skorzystać z tego, co oferuje nam UE, by rozwijać nasze miasto i region.
25 kwietnia Marzena Wolińska, wiceburmistrz Nowej Rudy we wrocławskim ratuszu przyjęła z rąk Krzysztofa Bienia, zastępcy redaktora naczelnego Gazety Prawnej statuetkę, dziękując za zaszczytne wyróżnienie dla naszego miasta. Na uroczystości obecni byli m. in Piotr Borys, wicemarszałek woj. dolnośląskiego, Jadwiga Szymańska, doradca ministra Rozwoju Regionalnego i Jarosław Król, dyrektor Banku Gospodarstwa Krajowego.
 
 
 
NOWA RUDA W GRONIE WYRÓŻNIONYCH

„Gazeta Prawna” po raz drugi ogłosiła ranking „Europejska Gmina – Europejskie Miasto”. Nowa Ruda po raz drugi znalazła się w gronie laureatów rankingu.
Ranking wyróżnia samorządy, na obszarze których osiągane są największe sukcesy w pozyskiwaniu środków unijnych. Brane są pod uwagę wszystkie programy pomocowe, których beneficjentami są zarówno władze samorządowe, jak i przedsiębiorstwa, rolnicy i organizacje społeczne. Podstawą do oceny jest wartość przyznanej pomocy z UE, liczba realizowanych projektów oraz liczba mieszkańców.
7 maja br. we wrocławskim Art Hotelu Burmistrz Tomasz Kiliński odebrał dyplom laureata rankingu „Europejska Gmina – Europejskie Miasto 2008”.
Oto dane, dzięki którym Nowa Ruda znalazła się na czwartym miejscu w wyróżnionej dziesiątce z Dolnego Śląska:
liczba ludności – 24 169
wartość dofinansowania z UE razem – 61 691 300 zł
wartość dofinansowania z UE na mieszkańca – 2 552,49 zł
liczba projektów - 14
wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw – 29 195,8 zł (trzecie miejsce po Wrocławiu i Szczawnie-Zdrój))
projekty regionalne (ZPORR) – 31 834,5 zł (drugie miejsce po Wrocławiu)
PUNKTY – 2991,79
 
 
 
 
NOMINACJA DO DOLNOŚLĄSKIEGO KLUCZA SUKCESU

27 września br. Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska po raz dwunasty przyznało Wyróżnienie „Dolnośląski Klucz Sukcesu”.
Podczas tegorocznej gali finałowej na scenie Teatru Jeleniogórskiego spotkali się Nominaci i Laureaci wyróżnieni w dziewięciu kategoriach za osiągnięcia w roku 2007.
Nowa Ruda znalazła się wśród Nominatów w kategorii „Najbardziej gospodarna gmina miejska lub wiejsko-miejska".
Dyplom Nominata odebrał z rąk Kapituły Wyróżnienia burmistrz Tomasz Kiliński. Do nagrody nominowane były 4 gminy z Dolnego Śląska.
 
 
WYRÓŻNIENIE ZA INNOWACYJNOŚĆ

W tegorocznej edycji regionalnej konkursu "Krajowi Liderzy Innowacji" organizowanego przez Fundację Innowacji i Rozwoju w Warszawie tytuł "Innowacyjnej Gminy" w podkategorii "gmina miejska" otrzymała Nowa Ruda. 28 listopada br. we Wrocławiu podczas seminarium "Innowacje bliżej nas" odbyło się ogłoszenie wyników edycji dolnośląskiej. Wyróżnienia przyznano w 6 kategoriach: innowacyjna firma, innowacyjna usługa, innowacyjny produkt, innowacyjna gmina, innowacyjna organizacja i innowacyjny projekt. Dyplom Laureata dla Nowej Rudy odebrał Burmistrz Tomasz Kiliński, który w krótkim wystąpieniu przybliżył zebranym powody, dla których to właśnie Nowa Ruda została w tym roku nagrodzona tytułem "Innowacyjnej Gminy". W tej kategorii Kapituła Konkursu oceniając poszczególnych kandydatów brała pod uwagę podejmowanie inicjatyw o charakterze innowacyjnym i rozwojowym, a w tym: zrealizowane inwestycje w rozwój infrastruktury na terenie gminy, „inicjatywy/projekty specjalne” oceniane przez gminę jako innowacyjne i rozwojowe, zmiany i usprawnienia w obsłudze mieszkańców gminy i partnerów gminy, usprawnienia we współpracy z inwestorami zewnętrznymi, m.in. warunki specjalne, przygotowanie terenów pod inwestycje, podejmowanie inicjatyw/projektów w zakresie ochrony środowiska, powoływanie/posiadanie ośrodków wspierających lokalną przedsiębiorczość oraz zakres ich oferty/działania, stopień wykorzystania dostępnych środków unijnych w ujęciu wartościowym. Mijający rok to dla naszego miasta realizacja i zakończenie kilku dużych projektów, jak Noworudzki Park Przemysłowy, termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
 
 
 
 
WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE „SAMORZĄD PRZYJAZNY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI”

W 2006 roku Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza wspólnie z Europa 2000 Consulting sp. z o.o. zainicjował konkurs „Samorząd Przyjazny Przedsiębiorczości” mając na celu promocję tych gmin, które swoją lokalną polityką zachęcają firmy i przedsiębiorstwa do inwestowania na ich terenie celem poprawy standardu życia ich mieszkańców. Konkurs pokazuje, jak ważne jest współdziałanie pomiędzy przedsiębiorcami a władzami samorządowymi.
14 listopada br. w Warszawie odbyła się Wielka Gala III edycji konkursu „Samorząd Przyjazny Przedsiębiorczości”, która oprócz Laureatów zgromadziła przedstawicieli świata polityki i biznesu oraz media prasowe i telewizyjne. Galę poprowadzili Krzysztof Ibisz i Magdalena Stużyńska.
W gronie tegorocznych Laureatów znalazła się Nowa Ruda, która otrzymała wyróżnienie w kategorii „gmina miejska”.
 
 
KLUCZ SUKCESU
 
Z przyjemnością informujemy, iż Gmina Miejska Nowa Ruda została laureatem nagrody "Dolnośląski Klucz Sukcesu" w kategorii - Najbardziej gospodarna gmina miejska i wiejsko-miejska. Wyróżnienie przyznawane od 1997 roku, jest najbardziej prestiżową nagrodą regionalną. Corocznie, kapituła przyznaje "klucze" w kategoriach gospodarczo-kulturalno-samorządowych. Inicjatorem konkursu jest Stowarzyszenie na rzecz promocji Dolnego Śląska.

W kategorii najbardziej gospodarnych gmin, nasze miasto "rywalizowało" z Trzebnicą, Kątami Wrocławskimi oraz Bogatynią. Kapituła konkursowa doceniła tępo oraz zakres noworudzkich inwestycji- wręczając na ręce burmistrza Tomasza Kilińskiego, statuetkę autorstwa Ryszarda Mazura.

 
 
 
 

WYRÓŻNIENIE ZA REWITALIZACJĘ MIASTA 

Już po raz XIV w zamku Książ, wręczono "Muflony" - nagrody przyznawane w plebiscycie gospodarczym. Firmy instytucje oraz samorządy, rywalizowały w pięciu kategoriach: Najlepsza Inwestycja, Firma Odpowiedzialnego Biznesu, Najlepszy Produkt i Usługa, Najlepsze Małe i Średnie oraz Najlepsza Inwestycja Zrealizowana ze środków RPO WD w Subregionie Wałbrzyskim. W tej ostatniej kategorii; na uwagę zasługuje wyróżnienie, przyznane Gminie Miejskiej Nowa Ruda, za działania rewitalizacyjne. Najlepszą inwestycją ze srodków RPO WD, kapituła uznała- Specjalistyczny Szpital im dr. Sokołowskiego w Wałbrzychu.

 

 

 

Zmieniony: Środa, 16 Maj 2012 08:34
 
Copyright 2005 - 2009 UM Nowa Ruda
Optymalizacja dla Firefox, rozdzielczosc 1024 x 768, kolorystyka 32 bity