MIASTO

Fundusz Mikroprojektów PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 26 Styczeń 2009 08:14

Fundusz Mikroprojektów

W latach 2007-2013 współpraca w wymiarze transgranicznym jest realizowana w ramach odrębnego trzeciego celu polityki spójności – Europejskiej Współpracy Terytorialnej, finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Celem Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Czechy-Polska jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego obszaru pogranicza polsko-czeskiego poprzez wzmocnienie jego konkurencyjności i spójności oraz poprzez promowanie partnerskiej współpracy jego mieszkańców.

EWT stanowi kontynuację programów współpracy w ramach Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIIA 2004-2006. Celem FMP jest wspieranie współpracy transgranicznej w zakresie rozwoju kontaktów międzyludzkich, inicjatyw społecznych, imprez kulturalnych i rekreacyjno-edukacyjnych oraz współpracy jednostek administracji publicznej. Wspierane są tylko te projekty, których rezultatem będzie nawiązanie ścisłej i trwałej współpracy pomiędzy społecznościami mieszkającymi na obszarze wsparcia. Fundusz Mikroprojektów jest to specyficzny instrument, polegający na wsparciu transgranicznych działań o znaczeniu lokalnym. Służy realizacji najmniejszych działań Programu, ukierunkowanych na działania małe nieinwestycyjne lub niewielkie inwestycyjne. Możliwe jest również wspieranie projektów na rzecz poprawy infrastruktury danego obszaru w szczególności w zakresie wyposażenia bazy miejskiej i turystycznej o oddziaływaniu transgranicznym .

Podstawowym celem FMP jest wspomaganie rozwoju współpracy pomiędzy społecznościami po obu stronach granicy z naciskiem na wspólną poprawę stosunków kulturalnych, społecznych i gospodarczych.

Mikroprojekty mogą uzyskać dofinansowanie w formie refundacji z EFRR w wysokości do 85 % poniesionych wydatków kwalifikowalnych i 10 % z budżetu państwa. Maksymalna wysokość dofinansowania jaką można otrzymać w ramach FMP to 30.000 Euro.

Fundusz Mikroprojektów zarządzany jest przez Euroregiony. Właściwym dla naszego regionu jest Euroregion Glacensis z siedzibą w Kłodzku przy ul. Łukasiewicza 4a/2.

Zajrzyj do projektów zrealizowany w ramach INTERREGu.

czpl

euroregion