Witamy w Nowej Rudzie

Nowa Ruda TVPierwsza Telewizja Internetowa Pogoda w Nowej Rudzie Pogoda w Polsce

     

MCZK Informuje PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dagmara Oleksy   
Środa, 04 Luty 2009 09:46
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje:
 
INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO DLA OSÓB UDAJĄCYCH SIĘ DO KRAJÓW, W KTÓRYCH STWIERDZONO PRZYPADKI ZAKAŻEŃ WIRUSEM GRYPY ŚWIŃ TYPU A/H1N1 U LUDZI

Należy bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń miejscowej służby zdrowia, ściśle przestrzegać reżimu sanitarnego, a w szczególności:
- unikaj bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne; kiedy sam jesteś chory, zachowuj odpowiednią odległość od innych osób, tak aby chronić je przed zachorowaniem,
- jeśli wystąpią u ciebie objawy grypopodobne (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła),  pozostań w domu,
- kiedy kaszlesz i kichasz, przykrywaj usta i nos chusteczką, to pomoże zapobiec zakażeniu wirusem innych osób,
- myj często ręce wodą z mydłem,
- unikaj dotykania oczu, nosa i ust (wirusy i bakterie często rozprzestrzeniają się, gdy ludzie dotykają skażonych powierzchni, a potem oczu, nosa i ust).
Ponadto zaleca się:
- w przypadku wystąpienia objawów chorobowych (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła) natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
 
INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z KRAJÓW, W KTÓRYCH STWIERDZONO PRZYPADKI ZAKAŻEŃ WIRUSEM GRYPY ŚWIŃ TYPU A/H1N1 U LUDZI
 
W przypadku wystąpienia w okresie około 10 dni od powrotu do kraju objawów chorobowych (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła) należy niezwłocznie udać się do lekarza POZ, najbliższego szpitala zakaźnego lub innej placówki leczniczej i poinformować o historii podróży.

oprac. J. Poźniak
 
KOMUNIKAT

29 kwietnia br. została uruchomiona infolinia, pod numerem której będzie można uzyskać informacje dotyczące wirusa grypy świń. Na pytania odpowiadać będą eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Numery telefonów stacjonarnych:
022/ 54 21 412 - czynny całodobowo
022/ 54 21 413 - czynny od 8:00 do 16:00
022/ 54 21 414 - czynny od 8:00 do 16:00
 
 
POGOTOWIE KOMINIARSKIE
W związku z dużą ilością zatruć tlenkiem węgla w dniu 09.03.2009 r. w ramach programu „BEZPIECZNY POWIAT” ruszyła ogólnopolska infolinia, gdzie klienci błyskawicznie mogą uzyskać kontakt do kominiarza ze swojego powiatu.

POGOTOWIE KOMINIARSKIE:
infolinia: 0 801 600 600
tel./fax: (081) 880 16 20 (pon-pt. godz. 9-15)
kom: 0 608 105 990
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.pogotowiekominiarskie.pl

Na terenie powiatu kłodzkiego:
Mistrz kominiarski Krzysztof Szczepański - tel. 0 516 151 578

Teren miasta Nowa Ruda:

"Św. Florian" Kominiarska Spółdzielnia Pracy, Rejonowy Zakład Kominiarski
ul. Zaułek 4, tel. 074/ 872 46 73

oprac. Janusz Poźniak

WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO STAROSTWA POWIATOWEGO W KŁODZKU INFORMUJE
W rejonie Masywu Śnieżnika w rejonie Lejów i na Średniaku w kierunku czerwonego szlaku Służba Śniegowo-Lawinowa Grupy Regionalnej GOPR Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej ogłasza z dniem 15 lutego 2009 roku 1 stopień zagrożenia lawinowego.
Warunki w górach
W rejonie Śnieżnika temperatura -10 stopni, wiatr 27 km/h z kierunków północnych, widzialność 800 m, pokrywa śniegu 80 -110 cm. Szlaki turystyczne zawiane, przetarty szlak czerwony z Międzygórza. W rejonie Wielkiego Leja mogą wystąpić kilkumetrowe zsuwy śniegu, nie zalecamy wycieczek w tym rejonie.
JADŁODAJNIE, SCHRONISKA i NOCLEGOWNIE DLA BEZDOMNYCH

POWIAT KŁODZKI

Jadłodajnia – 150 posiłków dziennie
57-300 Kłodzko, ul Łukasińskiego 57
CARITAS Diecezji Świdnickiej, tel. 074 851 25 04

Jadłodajnia – 200 posiłków dziennie
57-400 Nowa Ruda, ul. Aleksandra Fredry 6
CARITAS Diecezji Świdnickie, tel. 074 851 25 04

Jadłodajnia (Bar KAKTUS) – 50 posiłków dziennie
(za skierowaniem OPS)
57-500 Bystrzyca Kłodzka, ul. Okrzei 2, tel. 074 811 03 02
Ośrodek Pomocy Społeczny, tel. 074 811 02 66

Noclegownia dla Mężczyzn – 20 miejsc
57-300 Kłodzko, ul Łukasińskiego 57, tel. 074 865 93 25
Polski Komitet Pomocy Społecznej, tel. 074 867 22 94
Ośrodek Pomocy Społecznej, tel. 074 867 37 56

Noclegownia dla Mężczyzn – 8 miejsc
57-400 Nowa Ruda, ul. Obozowa 4a, tel. 074 872 10 56, wew. 12
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, tel. 074 872 10 56
UWAGA!

Podano numery telefonów kontaktowych bezpośrednio z placówkami pomocy lub z podmiotami prowadzącymi placówki. Pod danymi placówek pomocy umieszczono (kursywą) nazwy podmiotów prowadzących.
Noclegownie i schroniska będą udostępniać dodatkowe ilości miejsc dla osób bezdomnych szukających schronienia w zależności od warunków pogodowych i stopnia zagrożenia zamarznięciem.

CAŁODOBOWA
BEZPŁATNA INFOLINIA
O PLACÓWKACH POMOCY
0 800 166 079


UWAGA - MENINGOKOKI

Sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowch, niedosłyszenie czy niedowład kończyn to najczęstsze skutki działania groźnej bakterii – meningokoka.
Jak dochodzi do zakażenia?
Do zakażenia może dojść na skutek kontaktu z osobą chorą lub z bezobjawowym nosicielem. Przenoszenie meningokoków odbywa się podobnie jak w przypadku wielu infekcji:
- drogą kropelkową, podczas kaszlu lub kichania,
- przez bezpośredni kontakt z wydzieliną dróg oddechowych chorego (np. pocałunek),
- pośrednio, np. poprzez picie ze wspólnego naczynia, wspólne jedzenie jabłka itp.,
- poprzez wspólne palenie jednego papierosa.
Meningokoki nie przeżywają poza organizmem człowieka, więc nie można się zarazić np. na basenie lub przebywając w jednym budynku.
Zachorowania wywołane przez meningokoki występują najczęściej zimą i na wiosnę. W tym okresie dochodzi do masowych infekcji górnych dróg oddechowych i zarazki przenoszą się w trakcie kichania lub kaszlu. Meningokoki żyją w jamie nosowo-gardłowej. Jedynym nosicielem jest człowiek. Około 5 -10% zdrowych ludzi jest nosicielami meningokoków. Źródłem zakażenia może być zarówno osoba chora, jak i zdrowy nosiciel.
Ryzyko infekcji wzrasta w zbiorowiskach ludzkich, np. w żłobkach, przedszkolach, szkołach, schroniskach młodzieżowych, internatach, akademikach lub koszarach, ponieważ w takich warunkach ułatwione jest przenoszenie się zarazków poprzez bliski kontakt. Sprzyja to również powstawaniu ognisk epidemicznych.

Objawy choroby
Diagnozowanie schorzeń meningokokowych jest trudne, ponieważ ich pierwsze objawy nie różnią się istotnie od pierwszych oznak grypy.
Po okresie wylęgania, który trwa od 2 do 7 dni (zazwyczaj mniej niż 4 dni), zaczyna się inwazyjna choroba meningokokowa z towarzyszącymi jej objawami ogólnymi, takimi jak wysoka gorączka, bóle głowy i kończyn, a u niemowląt: wymioty, przeraźliwy krzyk i brak apetytu.
Następnie bóle głowy i gorączka nasilają się. Chory nie może swobodnie poruszać głową w przód i w tył (sztywność karku). Występują odrętwienie, oszołomienie, zakłócenia świadomości aż do śpiączki włącznie. Nadwrażliwość na światło i plamy na skórze, które nie ustępują pod naciskiem lub czerwone, punktowe krwawienia skóry to dalsze objawy choroby meningokokowej.
W powolnym przebiegu chorobę można leczyć antybiotykami. Leczenie musi jednak być rozpoczęte jak najszybciej, aby można było zapobiec trwałym powikłaniom.
W szybkim przebiegu choroby meningokokowej często choremu nie można już pomóc.

Najważniejsze sposoby zabezpieczenia się przed zachorowaniem
1. Zaszczep się - należy jednak pamiętać, iż szczepionka zabezpiecza tylko przed zakażeniem meningokokami grupy C, a nie zabezpiecza przed
zakażeniem grupą B. Szczepionkę można podawać osobom od 2 miesiąca życia. Powyżej 12 miesiąca życia podaje się 1 dawkę szczepionki. O szczepieniu decyduje lekarz rodzinny;
2. Unikaj bliskich kontaktów z osobami przeziębionymi i zakatarzonymi;
3. Zachowuj podstawowe zasady higieny osobistej;
4. Ograniczaj bezpośrednie kontakty z innymi osobami (np. pocałunki);
5. Nie pij ze wspólnych naczyń, butelek, puszek;
6. Nie jedz z innymi tej samej kanapki, jabłka, ciastka itp.;
7. Często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz.

W przypadku wystąpienia podejrzanych objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

oprac. Janusz Poźniak
(na podstawie PSSE - Kłodzko)
NUMER ALARMOWY 112
Przystąpienie do Wspólnoty Europejskiej nałożyło na Polskę obowiązek wprowadzenia w życie decyzji Rady Europy nr 91/396/EEC z dnia 29 lipca 1991 r. Powyższa decyzja zobowiązuje wszystkie państwa członkowskie do wprowadzenia jednego numeru alarmowego 112 na terenie całej Unii Europejskiej. Numer ten w wielu krajach UE został wprowadzony wiele lat temu, kontaktować się z nim można w języku danego kraju. Stosownie do powyższej decyzji w Polsce został wprowadzony bezpłatny numer 112, który obsługuje teren miasta poprzez Komisariat Policji w Nowej Rudzie. Informacje o zaistniałych zdarzeniach kierowane są na numer alarmowy 112 , skąd dyżurny operacyjny Komisariatu Policji przekazywał je będzie do odpowiednich służb ratowniczych. Uruchomienie numeru 112 nie powoduje likwidacji dotychczasowych numerów alarmowych 997, 998, 999, dlatego też numer alarmowy 112 należy wykorzystywać, wtedy, kiedy nie umiemy zdefiniować zagrożenia w wymiarze trzech numerów alarmowych tj.: 998- straż pożarna, 997 - policja, 999 - pogotowie ratunkowe.
Dzwoniąc pod wyżej wymienione numery alarmowe skracamy czas interwencji wzywanej służby ze względu na skrócenie czasu alarmowania.
Dlatego też w przypadku zdefiniowania zagrożenia zalecane jest dalej wykorzystywanie dotychczasowych numerów alarmowych 997, 998, 999.W przypadku zaistnienia zdarzenia zgłaszający powinien podać: imię i nazwisko osoby zgłaszającej, numer telefonu, z którego dzwoni oraz adres miejsca zdarzenia, rodzaj zdarzenia (pożar, wypadek, powalone drzewo itp.). Zintegrowane Stanowisko Kierowania pełni funkcję centrum zgłoszeniowego, wyposażone jest w cyfrowy rejestrator rozmów służący do zapisywania całej rozmowy prowadzonej przez telefon alarmowy 112 oraz 997. Rejestrator zapisuje godzinę rozmowy, numer telefonu, z którego zgłaszane jest zdarzenie oraz całą rozmowę pomiędzy zgłaszającym a dyspozytorem, co daje możliwość łatwej identyfikacji osób w przypadku przekazywania informacji nieprawdziwych. Dane te są archiwizowane i przechowywane w postaci elektronicznej, co pozwala na szybką lokalizację i identyfikację numeru telefonu, z którego dokonywano zgłoszenia.
oprac. J. Poźniak
Zmieniony: Poniedziałek, 04 Maj 2009 11:27
 
Copyright 2005 - 2009 UM Nowa Ruda
Optymalizacja dla Firefox, rozdzielczosc 1024 x 768, kolorystyka 32 bity