MIROSŁAW GRENDA PDF Drukuj Email
Środa, 16 Czerwiec 2010 11:09

Urodzony w centralnej Polsce, Mirosław Grenda swoją przygodę z muzyką rozpoczął od studium nauczycielskiego, które ukończył w roku 1964. Zamiłowanie do muzyki i czynne uczestnictwo w różnego rodzaju projektach wokalnych, zaowocowało szerszym rozwojem wokalno-instrumentalnym. Kolejny etap edukacji to Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna II stopnia we Wrocławiu.W 1976 otrzymał dyplom uczelni o specjalności- śpiew i muzyka. Z zawodu muzyk, na stałe związał się z Nową Rudą, gdzie przez wiele lat jako pedagog czynnie uczestniczył w życiu kulturalnym.

Mirosław Grenda jest z wykształcenia muzykiem. Wiele lat swojego życia poświęcił na muzyczno-kulturalny rozwój naszego miasta, promując go w kraju i na świecie. Poźniejsze sukcesy artystyczno-wokalne, które odnosi z Zespołem Pieśni i Tańca "Nowa Ruda" miały swoje podwaliny w długoletniej pracy jako nauczyciel muzyki i śpiewu. W roku 1964 ropoczyna nauczanie w Szkole Podstawowej Nr 2 w Nowej Rudzie. Od roku 1968 instruktor muzyczny Klubu Górnik. Następne lata to systematyczny rozwój w dziedzinie nauczania i emisji głosu. W okresie 1972-73 pedagog Zasadniczej Szkoły Górniczej. W połowie lat 70-tych ponownie wraca do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowej Rudzie -jako dyrektor tejże placówki.

Lata 1977- 1997 to pasmo sukcesów odnoszonych z Zespołem Pieśni Tańca "Nowa Ruda" oraz ścisła współpraca z Miejskim Ośrodkiem Kultury w którym był instruktorem, akompaniatorem a ostatecznie kierownikiem kapeli. Przez prawie 20 lat Mirosław Grenda nauczał muzyki prowadząc sekcje indywidualne w MOK-u, a przede wszystkim koordynował instrumentalnie występy ZpiT "Nowa Ruda". Długoletnie tradycje folklorystyczne na poziomie światowym to przede wszystkim zasługa całego zespołu, którym przez wiele lat kierował pan M.Grenda.

Od 1998 roku akompaniator i kierownik zespołu "Skrzynczanki"- amatorskiej grupy pieśni ludowej pochodzącej z wsi Skrzynka w Kotlinie Kłodzkiej. Zespół pomimo amatorskiego charakteru, dużo koncertuje i prezentuje poziom profesjonalny w czym nie mała zasługa Pana Grendy. Obecnie na zasłużonej emeryturze, czynnie wspomaga sekcje wokalne przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie.

Zmieniony: Środa, 16 Czerwiec 2010 11:35