EWA GERYN PDF Drukuj Email
Czwartek, 17 Czerwiec 2010 16:19

Od urodzenia związana z Nową Rudą. W tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym zdała w 1964 r. maturę. W Nowej Rudzie podjęła też pierwszą pracę zawodową. Od 1 mają 1986 r. pełniła funkcję dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie. Na emeryturę przeszła 31 mają 2002r. Za jej kadencji doszło do utworzenia filii MOK-u w dzielnicy Słupiec oraz działającej w obiekcie zwanym potocznie „Zameczkiem” byłej placówki kuratoryjnej pod nazwą „Ognisko Pracy Pozaszkolnej”. W tym czasie zainicjowała swoją działalność większość sekcji działających do dziś w ośrodku. Była to realizacja jej własnej dewizy „stawiania na młodzież”.

Ewa Geryn była inicjatorem dwóch największych imprez kulturalnych naszego regionu: „Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego” oraz „Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego”. Te dwie imprezy trwale zapisały się w dziejach regionu noworudzkiego i są co roku organizowane do dnia dzisiejszego.

Ewa Geryn pełniła także w latach 1991-1996 funkcję Prezesa Zarządu Fundacji Odnowy Ziemi Noworudzkiej. Zainicjowała i przeprowadziła następujące przedsięwzięcia: wmurowanie w 1991r. pamiątkowej tablicy na Domu Wittiga, przygotowanie wniosków i uzyskanie dofinansowania z Fundacji Polsko-Niemieckiej „Pojednanie” na rewaloryzację Kaplicy Loretańskiej w Nowej Rudzie, remont kapitalny Domu Wittiga oraz na odbudowę kościółka Matki Boskiej Bolesnej na Górze Wszystkich Świętych. Dporowadziła także do przygotowania i wydania „Przewodnika po Nowej Rudzie”, wydanego w 1995r. przez FOZN oraz pierwszego foldera i filmu promocyjnego o Nowej Rudzie. Uczestniczyła także w utworzeniu Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie, będąc członkiem i współzałożycielem Społecznego Komitetu Budowy Muzeum i Społecznej Rady przy Muzeum. Jako dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury prowadziła przez pewien czas Muzeum Górnictwa. Była tez aktywnym działaczem noworudzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego.

Zmieniony: Poniedziałek, 21 Czerwiec 2010 11:44