UNIJNE PIENIĄDZE DO NOWEJ RUDY PDF Drukuj Email
Środa, 14 Lipiec 2010 10:39

W dniu 14 czerwca swoje podpisy na umowach dotyczących rewitalizacji, złożyli- Marszałek Województwa Marek Łapiński oraz burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński. W ramach bieżących prac rewitalizacynych, po usunięciu "punktów zielonych"; wykonywane są roboty kanalizacyjne, wodociągowe i instalacyjne..

Kolejny etap obejmie skrzyżowanie ul. Piłsudskiego z ulicą Kościelną. Roboty kanalizacyjne odbywać się będą "pierzejami" rynku, aby później rozpocząć prace nawierzchniowe. W międzyczasie jeszcze w roku bieżącym rozpocznie się i zostanie zakończona renowacja fontanny Św. Jana Chrzciciela oraz restauracja ratusza; w skład której wchodzić będzie odnowienie elewacji, wymiana okien i witraży. Całkowity koszt robót- 11 516 837,47(dofinansowanie- 7 222 174,7 zł.) Z początkiem lipca doszło do podpisania umowy na renowację łącznej liczby 19 kamienic, która rozpocznie się w miesiącu sierpniu br. W zależności od stanu technicznego budynków, prace obejmą wykonanie nowej elewacji, remont dachów oraz klatek schodowych. Koszt zadania to 5 385 111,32 zł.( kwota dofinansowania- 2 589 449,30 zł). Ponadto końcem czerwca zakończono realizacje projektu pn. "Rewitalizacja miasta NowaRuda, przebudowa ulic Boh. Getta i Małej celem poprawy dostępności turystycznej noworudzkiego rynku"- o wartości całkowitej 1 409 183,13, gdzie dofinasowanie wyniosło 654 524,36 zł.

Projekt pn.: Rewitalizacja miasta Nowa Ruda ul. Rynek i Bohaterów Getta - przebudowa zabytkowego rynku wraz z restauracją Ratusza, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

W sprawie projektu pn."Regionalne Centrum Turystyki Aktywnej"; marszałek województwa wraz z burmistrzem Nowej Rudy, podpisali aneks do zawartej wcześniej umowy, dotyczący zwiększenia kwoty dofinansowania. Początkowe dofinasowanie wyniosło 1 mln 596 tys. zł, jednakże w wyniku pozostania środków w ramach działania 6.2 Turystyka aktywna, Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013; suma wzrosła do 4 mln 279 tys. zł. Zakres prac przewiduje: wymianę nawierzchni płyty głównej boiska(na sztuczną), budowę bieżni oraz montaż urządzeń lekkoatletycznych. W planach przewidziane są również 2 boiska do piłki plażowej, boisko wielofuncyjne, 2 parkingi, chodniki, modernizacja trybun, kanalizacja deszczowa, wykonanie nowego odwodnienia, instalacja sieci energetycznej wraz z oświetleniem. Podpisanie tego aneksu, to kolejny sukces naszego miasta w pozyskiwaniu środków oferowanych z zewnątrz- mówi T.Kiliński. Za wsparcie naszych działań dziękuję Pani poseł Monice Wielichowskiej i senatorowi Stanisławowi Jurcewiczowi– dodaje burmistrz .

Zadowolenia nie kryje także Monika Wielichowska, która potwierdza, że październikowy wyjazd i spotkania z członkami Zarządu Województwa Dolnośląskiego zakończyły się pozytywnymi dla Nowej Rudy i zadania „Regionalne Centrum Turystyki Aktywnej – modernizacja obiektów sportowych przy ul. Kłodzkiej 16 z zagospodarowaniem terenu oraz budową boiska o sztucznej nawierzchni” rozstrzygnięciami. „Dzięki naszemu szybkiemu działaniu udało się przekonać Zarząd Województwa Dolnośląskiego, aby pozyskane środki w wyniku oszczędności po przetargach w działaniu 6.2 skierować do Nowej Rudy, dla CTS - u. Udało się. Nowa Ruda otrzymała zwiększoną dotację do 4,2 miliona złotych, którą wykorzysta na modernizację obiektów sportowych i budowę boiska.-podsumowuje parlamentarzystka.

Zmieniony: Poniedziałek, 04 Czerwiec 2012 14:39