DZIK(A) STRONA NATURY PDF Drukuj Email
Wtorek, 27 Lipiec 2010 09:07

Tematem przewodnim środowej sesji Rady Miasta, była "powódź"; która nawiedziła Słupiec. Sobotnia nawałnica, pomimo że krótka, spowodowała szereg podtopień, zniszczenia w infrastrukturze oraz straty w mieniu. Na ulicach E. Kwiatkowskiego i Radkowskiej, wzdłuż potoku Dzik; większość posesji została mniej lub bardziej "zalana". Na szeroką skalę zniszczeń w większości przyczynił się fatalny stan koryta płynącego tam potoku, za który odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Jak informują przedstawiciele RZGW, od bardzo długiego czasu, żadne prace w korycie "Dzika", z braku środków nie były wykonywane. Niespotykana dotąd intensywność opadów, przerosła także możliwości kanalizacji deszczowej. W efekcie studzienki przestały przyjmować deszczówkę a woda wystąpiła z koryta rzeki, powodując rozległe podtopienia. W akcji ratunkowej udział wzięły wozy strażackie z Bożkowa, Czerwieńczyc, Dzikowca, Sokolca, Włodowic, Ścinawki Średniej i Dolnej, Ludwikowic, Drogosławia, Jugowa oraz JRG PSP z Nowej Rudy. W samą sobotę otrzymaliśmy czterdzieści zgłoszeń od mieszkańców oczekujących naszego większego lub mniejszego wsparcia- informuje Rafał Chorzewski; kapitan noworudzkiej straży pożarnej. Powołany natychmiastowo sztab antykryzysowy, już w sobotę rozpoczął pomoc poszkodowanym i szacowanie strat .W rezultacie pracownicy Noworudzkich Usług Komunalnych, ZGKiM, a także osoby bezrobotne; rozpoczęli sprzątanie terenów podtopionych i pomoc w gospodarstwach dotkniętych powodzią. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął wizyty gospodarstwach w których woda wdarła się do pomieszczeń mieszkalnych. Osobom tym przysługuje zasłiłek w kwocie do 6 tys, złotych, w zależności od skali zniszczeń. Wsparcie to nie jest przyznawane w wyniku podtopienia garażu, komórek czy ogrodu. Jak infomuje Anna Frankowska dyrektor MOPS-u w Nowej Rudzie, około 25 rodzin, zgłosiło szkody w domach bądź mieszkaniach. Środki dezynfekujące początkowo wydawane w Filii Miejskiego Ośrodka Kultury, a później w Przychodni "Evita", trafiły do wszystkich potrzebujących, którzy zgłosili taką potrzebę.

Około 30 złoszeń o podtopionych posesjach, trafiło do Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej- informuje dyrektor zakładu Marian Zdunek. W większości są to podtopienia mieszkań znajdujących się na parterach. Skala zniszczeń jakie powstały w wyniku załamania pogody, a także niebezpieczeństwo kolejnych podtopień, stało się asumptem wizyty Poseł Moniki Wielichowskiej u Pana Leszka Karwskiego- Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Na chwilę obecną górski potok Dzik, wymaga gruntownego oczyszczenia, odbudowania i wzmocnienia murów oprowych przez zarządcę- RZGW.

Burmistrz Nowej Rudy, mając na uwadze ogrom zniszczeń oraz społeczną postawę wszystkich zaangażowanych w akcję ratunkową, chciałby podziękować jednostkom straży pożarnej za natychmiastową pomoc, osobom biorącym czynny udział w niwelowaniu skutków powodzi za poświęcenie, a także poszkodowanym mieszkańcom, za siłę i wytrwałość.

Zmieniony: Wtorek, 27 Lipiec 2010 09:14