Witamy w Nowej Rudzie

Nowa Ruda TVPierwsza Telewizja Internetowa Pogoda w Nowej Rudzie Pogoda w Polsce

     

Półkolonie Letnie w MZSzNr 1 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Czajka   
Piątek, 06 Sierpień 2010 07:42

Wakacje, to czas kiedy dzieci wyjeżdżają na różnego rodzaju kolonie i obozy. Są jednak dzieci, które nigdzie nie wyjeżdżają. Często bywa tak, że takie dzieci nie mają co zrobić z nadmiarem wolnego czasu. Po raz ósmy już Miejski Zespół Szkół Nr 1 w Nowej Rudzie zorganizował w okresie letnim półkolonię dla swoich uczniów. Przedsięwzięcie sfinansowane zostało ze środków publicznych Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowej Rudzie.

Półkolonia zrealizowana była pod hasłem „Bądź sobą” w dniach od 19 lipca 2010 – 30 lipca 2010 r. Z tej formy wypoczynku skorzystało 45 dzieci. Dzieci przebywały na półkolonii od godz. 900 do 1500. Dzieci mogły ciekawie spędzić czas, a wychowawcy mogli realizować jeden z głównych celów, jakim było ukazanie dzieciom ciekawych form spędzania czasu wolnego. Na zajęciach tych dzieci zapoznawały się z podstawowymi informacjami o środkach uzależniających i zagrożeniach jakie ze sobą niosą. Zajęcia prowadzone w formie gier i zabaw miały uczyć wchodzenia w pozytywne relacje z innymi, współdziałania, asertywności, kształtowanie postaw empatii, reagowania na przemoc i radzenia sobie z agresją. 23 lipca 2010 r., dzieci wzięły udział w Grze Plenerowej „Sprytne Zwierzaki” prowadzonej przez studentki AWF we Wrocławiu. Program obfitował w wycieczki krajoznawcze m.in. do: Karkonoskiego Parku Narodowego, Exploraparku w Wałbrzychu, Cyrklandu w Karpaczu, Parku Krajobrazowego Gór Sowich, ponadto były liczne wyjazdy na basen kryty do CTS – Słupiec.

Wychowawcy, panie Halina Gajcy, Magdalena Cyga i Grażyna Krzysztofik stworzyły dzieciom możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego. Dzięki urozmaiconemu programowi zajęć możliwe stało się wzbogacenie zainteresowań dzieci, prezentacja wzorców spędzania czasu wolnego, skierowanie energii dzieci w bezpiecznym kierunku. Podczas półkolonii zapewniono uczestnikom racjonalne odżywianie a także rozszerzono wiedzę dzieci na temat przepisów Kodeksu Drogowego i zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu i narkotyków. Należy podkreślić, iż doświadczenia tego i zeszłych lat udowodniły, iż idea zapewnienia dzieciom możliwości powitania wakacji w takiej formie jest trafiona. Duża frekwencja na wszystkich zajęciach, pozytywne reakcje dzieci i ich rodziców oraz podziękowania składane na ręce opiekunów dowodzą, iż tę tradycję należy kontynuować i rozwijać w latach przyszłych.

Grażyna Krzysztofik

  Koloniści na wycieczce

  Uczestnicy półkolonii wraz z opiekunami

Zmieniony: Piątek, 06 Sierpień 2010 07:48
 
Copyright 2005 - 2009 UM Nowa Ruda
Optymalizacja dla Firefox, rozdzielczosc 1024 x 768, kolorystyka 32 bity