NA LUDOWO czyli XVIII Festiwal Folkloru PDF Drukuj Email
Piątek, 13 Sierpień 2010 07:44

Standardowo w miesiącu sierpniu, Nową Rudę opanowuje barwny korowód zespołów folklorystycznych z całego świata. Tradycje tańców ludowych to silna strona naszego miasta, które w kraju i na świecie, dumnie reprezentuje Zespół Pieśni i Tańca "Nowa Ruda". Podczas tegorocznego XVIII Festiwalu Zespołów Folkorystycznych(11-15.08), na scenie w Nowej Rudzie oraz Strzegomiu( partner imprezy); zaprezentują się zespoły z : Węgier, Meksyku, Włoch, Koreii Płd, Słowenii, Ukrainy oraz Polski. Zapowiadana Brazylia, z przyczyn niezależnych od organizatorów nie weźmie udziału w tegorocznym festiwalu. Oprócz rodzimej "dumy miasta" ZPiT "Nowa Ruda", na scenie przy Miejskim Ośrodku Kultury zaprezentują się zespoły, których charakterystykę po krótce przedstawiamy.

Folklorystyczny Zespół Taneczny
“BUREVESTYK(UKRAINA)

Założony w październiku1968 w Charkowskim Tractor Plant Palace of Culture. Rektorem naczelnym jest Yevgniy Novokhatniy, dyrektorem artystycznym jest Igor Zhivotchenko, dyrektorem muzycznym Yuriy Nazarenko. Zespół bardzo dużo podróżuje; był na Białorusi i w Azerbejdżanie, gdzie otrzymał złoty medal w Republikańskim i Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym. Odwiedził także Francję w Belgię, USA, Niemcy, Hiszpanię, Bułgarię, Luksemburg, Polskę i Litwie. Szeroko znany również na Ukrainie. Prezentowane przez Zespół tańce są radosne i liryczne, choreografie i muzyka stworzone są w oparciu o folklor. Podstawowe tańce to: „Powitanie”, „Brama”, tańce regionu Charkowskiego: „Troista Lagidna” i „Svyatcova Slobidska”, kompozycje choreograficzne Karpat „Song of Trembita” , miniatury: „Zima”, „Uśmiecha”, taniec białoruski „Lyadcovska kadryl”. Przy dobrym świetle wspaniałym wyrazem artystycznym jest „Gopak”. Jest to prawdziwe święto na scenie. Publiczność może zachwycić się ciekawymi, kolorowymi kostiumami, zdolnościami utalentowanych aktorów.

Zespół Folklorystyczny
KUD Oton Župančič Artiče(SŁOWENIA)

Istnieje już od 42 lat, pochodzi z miejscowości Artiče na Słowenii. Dyrektorem jest Damir Kovačič a kierownikiem artstycznym Zdravko Dušič. Inicjatywa utworzenia zespołu folklorystycznego pojawiła się w 1967 roku. Skład zespołu to chór, kapela oraz tancerze. Folklor grupy oraz jego wykonanie jest zróżnicowany. Ich osiągnięcia były podziwiane nie tylko w rodzimej miejscowości, ale także za granicą w miastach byłej Jugosławii (Chorwacji, Serbii, Macedonii). Od 1986 roku dyrektorem artystycznym został Zdravko Dušič wtedy to rozpoczęto przygotowywać nowy indywidualny program taneczny, który był konsultowany z wieloma wybitnymi, słoweńskimi choreografami. Grupa jest najbardziej dumna z tego, że wystąpiła we Brežice podczas ceremonii ogłoszenia niepodległości przez Słowenię w czerwcu 1991. Największe osiągnięcie, to udział w 1996 na Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Zakopanem w Polsce, a rok później na Festiwalu Folkloru „Wielkiego Postu” (CIOFF) w Mariborze na Słowenii. W zimie 1997/98 wiele czasu poświęcono na badania lokalne zwyczajów i tradycji weselnych czego wynikiem było przygotowanie spektaklu: „Tradycje weselne w naszej wiosce”.

COMPAÑIA DE MUSICA Y DANZA FOLKLORICA DE MEXICO HUEYITLATOANI

(MEKSYK)

Jest to grupa składająca się z ponad 80 członków, tancerzy, muzyków i asystentów technicznych. Dyrektorem Generalnym jest: Clemente Cruz Nájera, dyrektorem muzycznym: Humberto Hernández Alfaro, dyrektorem artystycznym: Monica Morales Hernández. W czerwcu 2002 r. Prof. Cruz Najera Clemente postanowił zorganizować grupę i zaczął pracować zgodnie z potrzebami, przemyślane zostały cele funkcjonowania grupy a zarazem program. Głównym celem stało się odtworzenie kultury narodów starożytnego Meksyku oraz kultury dzisiejszej. Zespół pragnie przybliżyć obyczaje i tradycje poprzez taniec i muzykę oraz ich interpretację regionalną. Folklorystyczny Zespół „HUEYITLATOANI” jest projektem artystycznym, którego głównym celem jest stworzenie mistyfikacji i choreografii krajowego folkloru. Zespół brał udział w wielu festiwalach nie tylko w Meksyku ale i zagranicą( Włochy, Portugalia, Czechy. Wielokrotnie nagradzany i gorąco oklaskiwany.

Grupa Sbandieratori Soriano Nel Cimino

(WŁOCHY)

Flag-waha” powstał w Soriano nel Cimino w 1972 roku w Noble Contrada Trójcy. Grupa składa się z instrumentalistów tworzących pierścienie trąb i bębnów. Heroldowi towarzyszą fruwające kolorowe flagi, które na końcu powstaną. Celem grupy jest pokazanie w głównych miastach i miasteczkach oblicza innej epoki, pełnej emocji i historii.  Grupa historyczna „Flag-waha Soriano nel Cimino" tworzy widowisko kolorów, machając flagami, które wznoszą się wysoko w niebo, wibrując w umysłach widzów. Spektakl ten ma swoje korzenie w średniowieczu. Ubrani w aksamit i adamaszek, „Flag-waha od Soriano nel Cimino”, tworzą fascynujący taniec i elegancką grę kolorów, wykazując się znacznymi umiejętnościami technicznymi. Grupa koncertowała na wielu włoskich i europejskich placach, wszędzie odnosząc znaczące sukcesy. W 1982 roku uczestniczyła w mistrzostwach Włoch odbywających się w Sarzana, zajmując II miejsce w klasyfikacji generalnej. W 2004 r. brała udział w Mistrzostwach w Viterbo zdobywając I miejsce w klasyfikacji generalnej i zdobywając srebrny medal „Raffled” przyznany przez prezydenta Carlo Azeglio Ciampi.

źródło: ZPiT "Nowa Ruda"

Zmieniony: Czwartek, 19 Sierpień 2010 10:00