Witamy w Nowej Rudzie

Nowa Ruda TVPierwsza Telewizja Internetowa Pogoda w Nowej Rudzie Pogoda w Polsce

     

Zasłużeni dla miasta
KS. JERZY CZERNAL PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Czajka   
Środa, 02 Styczeń 2013 12:48

Ksiądz Jerzy Czernal urodził sie w Wierzchosławicach Tarnowskich, obecnie województwo małopolskie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1969 roku w Archikatedrze Wrocławskiej. W 1986 roku ks. Jerzy przybył do Nowej Rudy – Słupca, gdzie do dzisiaj pełni funkcję proboszcza w kościele św. Katarzyny. Podczas 26 letniej posługi kapłańskiej w Nowej Rudzie – Słupcu; ksiądz Jerzy Czernal podjął wiele działań społecznych służących ratowaniu lokalnych zabytków oraz odnowieniu świątyń. Przy wsparciu mieszkańców oraz władz miasta, przeprowadził niemalże gruntowną renowację Kościoła Parafialnego pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy ulicy Radkowskiej w Słupcu. Największe prace dotyczyły m.in renowacji ołtarza głównego, remontu dachu czy restauracji instrumentu organowego.

czytaj więcej…
 
EDWARD ŚLEDŹ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Czajka   
Środa, 02 Styczeń 2013 12:38

Pan Edward Śledź urodził się na Sybirze, skąd w roku 1946 wraz z rodzicami, transportem kolejowym powrócił do Ojczyzny i osiedlił się w miejscowości Dobrzejowice. Szkołę Podstawową ukończył w Bytomiu Odrzańskim. W 1963 ukończył szkołę zawodową o specjalności – tkacz. W tym samym roku rozpoczał pracę w Kopalni Nowa Ruda, jednocześnie uczęszczajac w szkoleniach doskonalenia zawodowego. Uzyskując dyplom elektryka, szkoli kolejnych adeptów górnictwa w zawodzie – elektryk. Z upływem pracy zawodowej, E. Śledź zostaje wybrany do Społecznej Inspekcji Pracy – pełniąc funkcję z-cy Inspektora.

czytaj więcej…
 
SiTG /Koło Terenowe NOWA RUDA/ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Czajka   
Środa, 02 Styczeń 2013 12:35

Stowarzyszenie jest apolityczną, samorządną i trwałą organizacją naukowo-techniczną zrzeszającą inżynierów i techników górnictwa, geologii i specjalności pokrewnych współdziałających z górnictwem. 
Na terenie Nowej Rudy w roku 1954 powstały 2 koła SiTG, jedno na polu Piast drugie na polu Słupiec. Po połączeniu kopalń w roku 1971 powstało jedno koło, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego mimo zamknięcia obu kopalń. W obecnej chwili członkami SiTG są byli pracownicy kadry inżynieryjno-technicznej kopalni. Stowarzyszenie utrzymuje się ze składek członkowskich. Oprócz działalności statutowej, członkowie organizują spotkania z rodzinami oraz wycieczki krajowe i zagraniczne. Piorytetem jednak jest organizacja corocznej Karczmy Piwnej imprezy ,w której uczestniczy około czterystu uczestników byłych pracowników kopalni i nie tylko, która na stałe wpisała się w tradycję Nowej Rudy. 
Stowarzyszenie przejęło też sztandar po byłej kopalni, który reprezentowany jest na wielu imprezach okolicznościowych.

czytaj więcej…
 
"ZZG" w POLSCE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Czajka   
Środa, 02 Styczeń 2013 12:32

Związek Zawodowy Górników w Polsce jest organizacją samorządną, niezależną, działajacą na zasadach obowiązującego porządku prawnego w Rzeczpospolitej Polskiej. Nadrzędnym zadaniem Związku, jest dbanie o bezpieczeństwo socjalne ludzi pracy( nie tylko członków tej organizacji).

Związek wiernie kontynuuje tradycje górnicze. Zasadą działania jest sprawiedliwosć społeczna i obrona miejsc pracy. Swoim działaniem organizacja obejmuje także kraje Unii Europejskiej. 

Zmieniony: Środa, 02 Styczeń 2013 12:47
czytaj więcej…
 
ORKIESTRA GÓRNICZA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Czajka   
Środa, 02 Styczeń 2013 12:22

Orkiestra Górnicza powstała w 1946 roku. Na początku orkiestrę tworzyło 30-stu a w latach późniejszych 50-ciu niemiecko-polskich muzyków. Przez 66 lat, doskonaliła swoje umiejętności, pod przewodnictwem 4 kapelmistrzów w tym obecnego, wybranego w 1972 roku – Jana Wolana. Po likwidacji kopalni w 2000 roku Orkiestra przeszła pod Związek Zawodowy Górników w Polsce przy wsparciu Urzędu Miasta Nowa Ruda ( dofinansowanie roczne) , a od 2008 roku działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie.

czytaj więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Copyright 2005 - 2009 UM Nowa Ruda
Optymalizacja dla Firefox, rozdzielczosc 1024 x 768, kolorystyka 32 bity